Domov mládeže - všeobecné údaje
DOMOV MLÁDEŽE
Domov mládeže při SOŠ informatiky a spojů a SOU je jediným zařízením tohoto typu v okrese Kolín. Ubytováváme žáky naší školy ,ale 6 ostatních kolínských škol , popřípadě zájemce i z dalšího okolí. Při volné ubytovací kapacitě DM zajišťujeme komerční ubytování za 286Kč/noc.
Domov mládeže je umístěn v budově školy v 6 – 11. patře. Pokoje jsou třílůžkové, vždy pro 2 pokoje je sociální buňka – sprchový kout , WC, 2 umyvadla. Na každém podlaží je žákům k dispozici kuchyňka s lednicí, MT, indukčním vařičem a rychlovarnou konvicí. Dále je na všech patrech studovna a kulturní místnost s televizí. Dále je zde stůl na stolní tenis, stolní fotbal a malý kulečník, ale máme i klavír a knihovnu. Vybavení je materiálně zcela vyhovující jakýmkoli potřebám smysluplného využití volného času, k relaxaci a odpočinku.
V průběhu celého školního roku si studenti mohou vybrat z bohaté nabídky sportovních akcí /turnaje sálové kopané, volejbalu, běhy do schodů, florbal/, vzdělávacích akcí jako besedy s odborníky exkurze, výlety, kulturní akce/výstavy, návštěvy historických památek, Klub mladého diváka, workshopy malířské ,rukodělné činnosti. V rámci prevence negativních jevů a možných rizik provázející sociálně patologické jevy spolupracujeme s Policií ČR a dalšími složkami zabývající se touto problematikou, organizujeme besedy jako Kriminalita a trestní zodpovědnost, Kyberšikana, Problematika závislostí ,Řekni drogám ne aj.
V areálu školy se nachází víceúčelová sportovní hala, která je ubytovaným žákům k dispozici 4 x týdně ,cca 10 hodin. Plně využíváme posilovnu školy a další venkovní sportovní a oddychové prostory.
Všeobecné údaje o DM :
Domov mládeže je v provozu v době školního roku , od neděle od 17 hodin do pátku 15 hodin .Škola má vlastní školní jídelnu a zajištuje celodenní stravování pro ubytované žáky
Cena za ubytování činí 1100,- Kč, žákům je v případě zájmu a volné kapacity umožněno mít samostatný pokoj, pak je cena 1 300 Kč.
V odůvodněných případech poskytujeme ubytování i o víkendu, Cena je 200,- Kč/ víkend. Ubytování a strava se hradí do 25 dne předchozího měsíce. Výše úplaty se nemění , i když žák není ubytován po všechny dny v měsíci/ §5 VYHLÁŠKY 108/2005 Sb. ve znění novely 436/2010SB.. Pokud však žák z důvodů organizace vyučování ve škole nebude na DM ubytován úplata se mu přiměřeně sníží / např. praxe, lyžařské kurzy apod./
Cena celodenního stravování je 112,- Kč /den. Snídaně s přesnídávkou 32,- Kč, oběd 40,-Kč a večeře 40,Kč. Strava je většinou hrazena bankovním převodem v termínu do 25. předchozího měsíce. Ceny se mohou v průběhu roku měnit.
PŘIHLÁŠKY
V dokumentech na stránkách školy jsou k dispozici tiskopisy k ubytování. Přihlášku – 1. část Přihlášku – 2. část si zájemci vytisknou, vyplní a doručí na adresu školy. Přihlášky pro školní rok 2023/24 odevzdejte nejpozději do 25.6.2023. Vyplněnou přihlášku ke stravování vezměte s sebou v den nástupu do domova mládeže.
AKTIVITY ŽÁKŮ DOMOVA MLÁDEŽE
Exkurze na Letiště Václava Havla v Praze
20. září 2023
12:30 – 14:30 hod.
Hlavní budova Letiště Praha – přístup k terminálům T1 a T2.
Součástí dvouhodinové exkurze byla i přednáška o udržitelnosti životního prostředí v nejbližším okolí letiště.
Účastníci exkurze – studenti ze 6. patra
Pojezd na letištní ploše Boeingu 737 nízkonákladové společnosti Ryanair, která „parkuje“ na volné 1etištní ploše. Společnost pochází z Dublinu.
Letecká společnost airBaltic s Airbusem A 220, létající na pravidelné lince z lotyšské Rigy.
Stojánka pro letadla létající v Schengenském prostoru. Portugalské TAP Air Portugal (v minulosti naši studenti využili této linky v programu Erasmus), německá Lufthansa, nizozemské královské KLM a britská nízkonákladová společnost Easyjet. V popředí tzv. businessjet. Pronájem letadla do Paříže a zpět vyjde na 600.000,- Kč.
Přistání letadla Boeing 737 polské charterové letecké společnosti Enter Air.
Budova řízení letového provozu, na které pracují mj. „věžníci“.
Součástí letecké přepravy cestujících je i využívání cargo prostorů letadla na přepravu zásilek a nákladu v kontejnerech. Konkrétně do těchto dveří přijede cateringová firma dnata, která je součástí firmy ALPHA FLIGHT a.s. s čerstvým jídlem na příští let do Dubaje.
Zařízení na příjem internetu pro cestující.
Letadlo Boeing 777/300ER používá největší motory v dopravním letectví. Jeden o síle 110.000 koní.
Tankování leteckého benzínu z cisterny do letadla společnosti Eurowings. Načerpali 9 tun paliva na příští let. Málokdo ví, že nádrže jsou i v křídlech letadel.
Zařízení na odsávání vzduchu z letadla dvěma dýzami. Jedna z prostor palubní kuchyně, odkud se odvádí přebytečné teplo z ohřívačů jídla a kávovarů a jejich zápach a druhá z toalet. Zároveň se vhání na palubu čerstvý vzduch.
Zatím největší dopravní letadlo, které u nás přistává při pravidelné každodenní lince Dubaj – Praha a zpět. Let trvá 6 hodin. Boeing 777-300ER. Širokotrupé, dvoumotorové letadlo společnosti Emirates, běžně označované Triple Seven. Na nebi se objevil už v roce 1997. Pojme 365 cestujících, váží 351 tun, dolet 14.685 km, létá rychlostí 0,84 Mach – tedy 895 km/hod., rozpětí křídel 60,9 m, délka trupu 63,7 m, průměr trupu 6,19 m a výška 18,5 m (přibližně šestipatrová budova).
Vodárenská věž Kolín
Jako každý rok jsem s některými 1. ročníky ubytovanými v DM prošel město Kolín a seznámil je s důležitými informacemi pro začátek jejich života ve městě. Procházku jsem zakončil nabídkou, že v příštích několika týdnech jim město ukážu „jako na dlani“. To se stalo 3. října za příjemného, slunečného a lehce větrného odpoledne. Z kopule vodojemu byl krásný výhled na město i jeho blízké či vzdálené okolí. Několik obrazovek nabízí informace z okolí doplněné krátkými vysvětlivkami. Studentům jsem připravil výklad ze současnosti města a historie okolních míst. Hodinka utekla jako voda a žáci se vraceli bohatší o spoustu informací a dojmů.
Z historie vodojemu
V polovině 20. let 20. století se město Kolín rozhodlo přistoupit k rekonstrukci a rozšíření městského vodovodu. Součástí bylo založení nových studní západně (Lučební závody) a vybudování přečerpávací stanice a především výstavba věžového vodojemu v lokalitě nazývané Na Čekanu. Projekt vypracoval v roce 1927 významný český hydrotechnik Ing. Dr. Jan Vladimír Hráský, který také navrhl první podobu vodojemu. Se stavbou se započalo 24. července 1928. 13. srpna za přítomnosti starosty města Komrse předali staveniště firmě Ing. Dr. Františka Uhra z Peček. Ten krátce poté předložil návrh změny podoby díla, který vzešel od architekta Františka Jandy, žáka Jana Kotěry, který upustil od kulového tvaru. Počátkem července 1929 se městská rada rozhodla pro jeho návrh. 18. prosince 1929 byla dobetonována kopule. Na jaře 1930 byl dostavěn vyhlídkový ochoz podepřený betonovými sloupy a vybudováno přístupové schodiště ukončené nevelkou kašničkou. První voda byla do sítě vpuštěna 7. srpna 1930. Celková kolaudace rozšířeného městského vodovodu na jaře 1933. V roce 1977 přestává vodojem fungovat. V roce 1999 prodán soukromému majiteli. V roce 2005 odkoupen zpět městem Kolín. V roce 2010 prohlášen za kulturní památku. V roce 2015 zrekonstruován a zpřístupněn jako vyhlídková věž.
Jiří Barták – domov mládeže